Wycieczki na Ukrainę

Jak zachować się na Ukrainie?

Ukraina to atrakcyjny turystycznie kraj, jednak – i to nie tylko z racji na tamtejsze działania militarne – wymagający pewnej ostrożności. Zanim tam więc pojedziemy, warto wiedzieć, jakie zachowania, być może normalne w Polsce, nie będą mile widziane u naszego wschodniego sąsiada.

Po pierwsze – nie prowokuj

Polacy i Ukraińcy mają pewne historyczne zadry (związane np. z Wołyniem), ale, będąc tam na wyjeździe, nie powinniśmy tych tematów poruszać. Gdyby doszło bowiem do bójki – a o to przy polskim i ukraińskim temperamencie nietrudno – milicja będzie działać najprawdopodobniej na korzyść swoich, a tym samym my moglibyśmy mieć sporo nieprzyjemności (z rozprawą sądową włącznie).

Unikajmy też rozmów na tematy polityczne, a już tym bardziej unikajmy politycznych demonstracji. Gdyby bowiem coś poszło nie tak, i w tych przypadkach działania milicji będą dla nas raczej niekorzystne.

Ukraina jest bezpieczna, ale…

Wbrew całej tej zawierusze (politycznej i militarnej), Ukraina jest krajem bezpiecznym. Mimo to nie zaleca się oddalać od centrów miast po zmroku, jako że tam – podobnie zresztą jak w Polsce – nie ma zbyt dużo milicji i ryzyko np. napadu jest zdecydowanie większe.

Zawsze miejmy też przy sobie dokumenty, ponieważ milicja ma prawo do ich sprawdzenia, a nawet konfiskaty (w takim przypadku należy domagać się od niej dokumentu, który tę konfiskatę potwierdzi). Brak dokumentów to natomiast podstawa do zatrzymania nas na komisariacie.

Komunikaty MSZ

Nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych zachęca do zgłaszania się w tzw. Odyseuszu, czyli systemie, dzięki któremu – w razie jakiegokolwiek zagrożenia – Polska będzie starała się z nami skontaktować. Warto też być na bieżąco z komunikatami MSZ, mówiącymi o aktualnym bezpieczeństwie w poszczególnych rejonach kraju itp.

Jak więc widać, wycieczki na Ukrainę z kresy.com różnią się od tych do krajów europejskich, jednak, zachowując powyższe standardy, nic nam w ich trakcie nie grozi. Jeszcze raz bowiem: Ukraina to naprawdę bezpieczny (i atrakcyjny turystycznie!) kraj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.